רבים רוצים לסחור בבורסה בארצות הברית. סיבה מרכזית לרצון הזה נובעת מהעובדה שבשוק ההון הישראלי והמצומצם ישנה בורסה אחת בלבד, לעומת ארה"ב בה יש כמה. אבל לפני שאתם שולפים את הדולרים מהארנק, בואו ניישר קו לגבי מושגי יסוד בסיסיים שכל מתחיל צריך להכיר היטב.

להלן כמה מושגים אופרטיביים בסיסיים ביותר, שעוסקים במכירה ובקנייה של מניות בבורסה בארצות הברית:

 • Selling – מכירת מניה.
 • Going Long – קניית מניה.
 • Sell Short – מכירה של מניה שאיננה ברשותכם, כלומר יהיה עליכם לרכוש אותה בעתיד.
 • Buy to Cover – קניית המניה מהמושג הקודם.
 • Round Lot – קניית ומכירת מניות בכפולות של 100, כפי שמקובל אצל ברוקרים מטעמי נוחיות.

בורסה בארצות הברית

סוגי בורסה בארצות הברית

כאמור, בניגוד לישראל, בארה"ב יש יותר מבורסה אחת. במאמר זה נסביר על 5 מהן:

NYSE- ראשי תיבות של New York Stock Exchange, הבורסה בארה"ב הגדולה והמפורסמת ביותר אשר יושבת ב-Wall Street. הסחר במניות וניירות ערך בבורסה זו נעשה באמצעות מכירות פומביות, בהן רק ברוקרים שחברים בה מורשים להשתתף. 

NASDAQ (נאסד"ק)- ראשי תיבות של The National Association of Securities Dealers Automated Quotation System. מדובר בבורסה השנייה בגודלה בארצות הברית. בניגוד לבורסה בניו יורק, המסחר השוטף בנאסד"ק מתבצע באופן מקוון במהלך שעות הפעילות. 

Amex- ראשי תיבות של American Stock Exchange. בדומה ל-NYSE, גם היא ממוקמת בניו יורק אך היא רק הבורסה השלישית בגודלה בארה"ב. היא סוחרת במניות של חברות קטנות יותר בהשוואה לאלה הקודמות שהוזכרו לעיל.

OTCBB– ראשי תיבות של Over the Counter Bulletin Board. מדובר בבורסה שהיא למעשה שוק מקוון למסחר במניות בעלות שווי שוק, אותו ניתן לנהל מהבית. כאן תמצאו בעיקר חברות שאינן עומדות בתנאי הסף כדי להתקבל לבורסות הגדולות יותר בארה"ב, או כאלה שנפלטו מהן. קל להיכנס אליה מאחר והרגולציה מינימלית והסטנדרטים שלה נמוכים משמעותית בהשוואה לאחרות.

CBOE- ראשי תיבות של Chicago Board Option Exchange. מדובר בבורסה של חוזים בשיקגו, אשר מאגדת בתוכה שתי בורסות קטנות יותר:

  1. CBOT- ראשי תיבות של Chicago Board of Trade. בורסה למסחר בחוזים עתידיים ואופציות.
  2. CME- ראשי תיבות של Chicago Mercantile Exchange. בורסה לנגזרים במטבעות, שערי ריבית וסחורות.בורסה בארצות הברית

טעויות נפוצות בסחר בבורסה בארה"ב

אם אתם שואפים להיות ברוקרים רציניים בתחום, עליכם תמיד להיות עם האצבע על הדופק. הדבר הראשון שאתם חייבים לדעת הוא שעות הפעילות של כל בורסה בארה"ב. לדוגמה, המסחר ב-NYSE מתקיים בימים שני עד שישי בשעות 09:30 עד 16:00. אלה השעות בשעון המקומי של ניו יורק, מה שאומר שעבור הישראלים המסחר מתקיים בכלל בין השעות 16:30 עד 23:00 לפי שעון ישראל. שימו לב שלוח הזמנים הזה מעניק לכם שעה אחת בלבד של חפיפה עם המסחר בבורסה בישראל, שלרוב מסיימת את פעילותה בשעה 17:35.

בנוסף, יש לקחת בחשבון את המועדים המיוחדים בלוח השנה האמריקאי בהם המסחר של הבורסה בארה"ב סגור:

 • ראש השנה האזרחי- 1 בינואר.
 • יום מרטין לותר קינג ג'וניור- 17 בינואר.
 • יום הנשיא / יום ההולדת של וושינגטון- 22 בפברואר.
 • יום שישי הטוב- 2 באפריל.
 • יום הזיכרון- 31 במאי.
 • יום העצמאות- 4 ביולי.
 • יום העבודה – 6 בספטמבר.
 • חג ההודיה- 25 בנובמבר.
 • חג המולד- 25 בדצמבר.

 

הטעות הנפוצה השנייה, שעלולה לפעמים לעלות לכם ביוקר, היא שגיאה בסמל של החברה שבמניות שלה ברצונכם לסחור. לכל בורסה בארה"ב יש שיטת סימול משלה לחברות שסוחרות דרכה. לדוגמה, הסימול בנאסד"ק מורכב מ-4-5 אותיות, בעוד הסימול בבורסה של ניו יורק מורכב מ-1-3 אותיות. חשוב מאוד לוודא את הסימול של החברה הנסחרת לפני ביצוע כל פעולה. 

בורסה בארצות הברית

השקעה בבורסה בארצות הברית בצורה נכונה ונבונה כך שתניב רווחים משמעותיים מצריכה הבנה מעמיקה בעולם המיסוי האמריקאי. זה תחום מורכב עם ניואנסים רבים אך מהותיים. רוב המשקיעים אינם יכולים ללמוד אותו בכוחות עצמם מבלי לעשות בדרך טעויות גדולות, שיעלו להם ביוקר. לכן, מומלץ בחום להיעזר בשירותיו של יועץ מס אמריקאי לפני שמתחילים להשקיע בבורסה.