פתיחת עסק בחו"ל היא הליך מורכב – ובפרט כשהוא מתבצע בארה"ב שם לכל מדינה יש חוקים משלה. ככל שתדעו יותר על התהליך לפני שתצאו לדרך, ככה תימנעו מעוגמת נפש ומטעויות ומכשולים אפשריים בדרך. יש לבדוק מראש את החוקים והתקנות במדינה הרלוונטית עבורכם. מומלץ להתייעץ עם רואה חשבון ויועץ מס לצורך יצירת תוכנית עסקית מדויקת. חשוב גם להבין בניצול הטבות מס המגיעות לכם ולהשתדל להימנע מביצוע טעויות. כל זאת על מנת להשלים תהליך פתיחת עסק על הצד הטוב ביותר.

האם אתם יכולים לפתוח עסק בחו"ל?

בראש ובראשונה יש לבדוק האם יש לכם, בתור אזרחים ישראלים, את היכולת החוקית להקים עסק או חברה באותה המדינה המדוברת. במידה ויש לכם אזרחות נוספת, כמו אזרחות אירופאית או אזרחות אמריקאית, יש כמובן להתחשב גם בכך. בנוסף לכך, יכול להיות שעליכם לקבל ויזה מסוג מסוים על מנת להיות מסוגלים להקים עסק. כשרוצים למשל להקים עסק בארה"ב, יש להגיש בקשה לקבלת ויזת משקיע – ויזה מסוג E-2, המאפשרת הקמה של עסק בארה"ב או השקעה בעסק קיים, העסקת עובדים ומחייה במדינה.

פתיחת עסק בחו"ל

פתיחת עסק – אילו סוגים של עסקים וחברות תוכלו לפתוח?

כמו שבישראל יש אפשרות לפתוח עוסק פטור, עוסק מורשה וחברה במע"מ, כך גם קיימים סוגים שונים של עסקים וחברות בכל מדינה אחרת. יש לבדוק מהן האפשרויות והאם הן תואמות את הצרכים העסקיים והכלכליים שלכם. בארה"ב ניתן לפתוח חברה מסוג LLC (חברה בע"מ), תאגיד (Corporation), ובחלק מהמדינות ניתן לפתוח גם עסק קטן.

ההשקעה המינימאלית הדרושה

אם בארה"ב עסקינן, על מנת לקבל ויזת משקיע ולפתוח עסק או חברה במדינה, יש להשקיע סכום כספי מינימאלי. אם מדובר בהשקעה בעסק קיים, גובה ההשקעה צריך להיות בשיעור משמעותי מסך הערך המלא של היוזמה העסקית. במידה ומדובר בפתיחת עסק חדש, יש לבצע השקעה ברמה שתספיק לבסס ולפתח אותו לאורך זמן. יתרה מכך, יש הבדל בין המדינות השונות בתוך ארה"ב – בעוד 50,000 דולרים עשויים להספיק לקבלת ויזה והקמת עסק במדינה אחת, במדינה אחרת תצטרכו להשקיע לכל הפחות 100,000 דולרים.

הביורוקרטיה הכרוכה בפתיחת עסק בחו"ל

וודאי שהתנהלות מול הרשויות השונות בכל מדינה היא חלק גדול מאוד מהעניין, ובפרט בשלב הראשוני של הקמת העסק, רישוי העסק ורישומו. כמו שבישראל יש צורך לפנות בין היתר גם לרשות המיסים ולביטוח לאומי על מנת להקים עסק, כך גם בכל מדינה אחרת בעולם. עליכם לבדוק למי יש לפנות ואילו מסמכים יש להגיש על מנת לרשום את העסק באופן רשמי.

פתיחת עסק בחו"ל

ענייני מיסוי והטבות מס בעת פתיחת עסק בחו"ל

כדאי להתייעץ מראש עם רואה חשבון ויועץ מס המתמחה באופן ספציפי בראיית חשבון, ייעוץ מס והתנהלות מול הגורמים הממסדיים השונים במדינה. כך תוכלו לוודא מראש שאתם מנצלים הטבות מס, הקלות מס ופטורים ממס המגיעים לכם, ומשלמים כמה שפחות מס – בהתאם לחוק, כמובן. בנוסף כדאי לבדוק מראש את שיעורי המס הצפויים לכם, כך שתדעו בדיוק לאן אתם נכנסים. בארה"ב למשל, חברות משלמות מס פדראלי בגובה 21%, אך יש לשלם גם מס מדינתי, אשר משתנה בין מדינה למדינה.

פתיחת חשבון בנק לצורך פתיחת עסק

לרוב כדאי ולפעמים אף צריך לפתוח חשבון בנק מקומי על מנת להיות מסוגלים לפתוח עסק או חברה במדינה. על מנת לפתוח חשבון יש לספק מסמכים רלוונטיים, וגם אלו משתנים בהתאם לדרישות של כל מדינה. חשוב לדעת שיש לדווח לרשויות המס בישראל על פתיחת החשבון במדינה הזרה.

פתיחת עסק בחו"ל באופן חכם ונכון

בבואכם לפתוח עסק או חברה בחו"ל, יש חשיבות אדירה להתייעצות עם גורם מקצועי וקבלת ליווי מלא מצידו. רואה חשבון ויועץ מס מקצועי, המתמחה בעבודה באותה המדינה, יעזור לכם להתגבר על סיכונים אפשריים, ימנע תשלומי מס עודפים, יסביר לכם מראש מה עליכם לעשות מבחינה ביורוקרטית בשביל להקים עסק – ובחלק מהמקרים גם יעשה זאת עבורכם בעצמו. רואה חשבון ויועץ מס שמתמחה בשוק האמריקאי יעזור לכם להוציא ויזת E-2, לפתוח חשבון בנק אמריקאי, להקים את העסק, לקבל אשראי ולנצל הטבות מס אפשריות.

פתיחת עסק בארצות הברית

זה עסק לכל דבר

בשורה התחתונה, הקמת עסק בחו"ל היא עניין מאתגר, אך כזה שאפשר לצלוח יחסית בקלות ובלי בעיות מיותרות. בשביל לעשות זאת, חשוב להבין את השוק המקומי ולהבין את הדרישות של הבנקים והרשויות במדינה. הדרך הטובה ביותר לעשות זאת היא לבצע מחקר אודות המדינה הרלוונטית ולקבל ליווי מגורם מקצועי ומנוסה הבקיא בנהליה ובחוקיה.